آموزش صحیح باتری به باتری خودرو

 • دلایل به خواب رفتن باتری خودرو

ازدلایل خواب رفتن باتری میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

 

 1. به علت فصل سرما
 2. استارت نزدن طولانی یا خواب بودن خودرو بیش از ۴روز
 3. خراب بودن دینام خودرو
 4. سولفاته زدن بست قطب منفی و مثبت خودرو
 • مطمئن شوید مشکل از باتری است 

اول  مطمئن شوید مشکل از باتری است شما برای راه اندازی و شارژ باتری نیاز به انجام عمل باتری به باتری کردن خودرو دارید. برای این کار یک خودروی سالم را باید به خودروی خود نزدیک کنید بهترین روش نزدیک کردن از روبه رو است، همچنین می توانید از طرفینی که باتری خودرو ها به یکدیگر نزدیک تر هستند این کار را انجام دهید.

 1. قبل از اینکه بخواهیم باتری به باتری کردن خودرو را شروع کنیم باید که ظاهر فیزیکی باتری خودرو خود را بررسی کنید. باتری نباید ترک خورده باشد و اسید باتری نباید نشت کرده باشد. اگر باتری نشت کرده است سعی کنید استارت نزنید چون موجب آسیب زدن به شما و دیگران می شود.
 2. قبل از دست زدن برای باتری به باتری کردن اتومبیل از عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید. عینک و دستکش از چشمان و دستان شما در مقابل اسید سولفوریک در زمان اتصال سیم باتری به باتری محافظت می کند.
 3. مطمئن شوید که سیم باطری به باطری ماشین سالم و بدون خوردگی و رسانایی قوی داشته باشد .
 4. علامت های استارت نزدن باتری میتوان به این نکات اشاره کرد .هنگامی که استارت میزنید برق پشت آمپر ضعیف یا کلا قطع میشود .
 • روش باتری به باتری کردن صحیح خودرو

 

 1. باتری ماشینی که شارژ دارد را به ماشین که باطری لش خراب است نزدیک میکنیم
 2.  پایانه یا قطب های مثبت و منفی دو ماشین را شناسایی میکنیم. پایانه یا قطب های مثبت با علامت + و پایانه منفی با علامت – روی باتری علامت گذاری شده است.
 3. هر دو ماشین باید خاموش باشد
 4.  یطرف کابل قرمز رنگ (هر رنگی) را به قطب مثیت باطری که خوابیده است متصل میکنیم و سر دیگر کابل را به قطب مثبت باتری که شارژ دارد وصل میکنیم
 5. یطرف کابل منفی یا مشکی رنگ را به قطب منفی خودرویی که باتری شارژدارد وصل و طرف دیگر را به بدنه خودروی که باتری خواب است متصل میکنیم(مانند شکل زیر)
 6. خودرویی که باتری شارژدارد را روشن میکنیم و حداکثر ۵ دقیقه صبر میکنیم تا باطری خودروی خراب شارژ شود.
 7. وبغد خودروی که باتری  اش خراب است را روشن میکنیم.و بعد از روشن شدن کابل ها را جدا میکنیم.

 

“توجه داشته باشید که هیچگاه کابل های مثبت و منفی بهم نخورند”

 

 • نکاتی بعد از باتری به باتری کردن

  بعد از کابل به کابل کردن خودرو ممکن است بعد از این که کابل هارا جدا کردید بعد از چند دقیقه یا فوری خودرو خاموش شود که به احتمال زیاد مشکل شارژنشدن باتری دارد که ممکن است دینام خودرو مشکل دارد و شارژ نمیکند .  بصورت دستی شما میتوانید تست بزنید دینام خراب است یا سالم به روش های زیر

 1. بعد از اینکه باتری به باتری کردیم وکابل ها رو جداسازی کردیم . بست  سر سمت قطب مثبت باطری را باز می کنیم و از قطب مثبت باتری جداسازی میکنیم
 2. اگر خودرو خاموش شد یعنی دینام باتری را شارژ نمیکند و مشکل دارد .
 3. اگر خودرو روشن باقی ماند که دینام شارژ میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *